Archive for sağlık

Öksürükle gelen hastalıklar

Özellikle geceleri hiç durmadan gelen bir öksürük yüzünden sürekli bölünen uykunuz değil sadece aslında ciğerleriniz parçalanıyor ama siz hafife alıyorsunuz.

Dirençli öksürük doğru merkezlerde ve ileri tetkiklerle araştırılmalıdır. Öksürük yakınmasında dikkatli bir hasta öyküsü alınması önemli ipuçları vermektedir. Bu nedenle kişi yakınmalarının başlangıcını, süresini, eşlik eden diğer şikayetlerini, kullandığı ilaçları ve geçirdiği hastalıkları doktoruna eksiksiz aktarmalıdır. Örneğin balgamın eşlik etmediği öksürük, bazen sadece hastanın kullandığı tansiyon ilacının durdurulması ile çözülebilmekte, bazen de akciğer tomografisi ve kardiyolojik muayene ile birlikte geniş kapsamlı bir araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bunlara rağmen öksürüğün nedeni tespit edilemez ise akciğerin bir kamera sistemi ile incelendiği “bronkoskopi” adı verilen girişimsel bir işlem yapmak gerekmektedir. Öksürüğün tedavisi bu yakınmayı ortaya çıkaran hastalığa yöneliktir. Neden tespit edilmeden bilinçsizce alınan öksürük şurupları akciğerin önemli bir savunma refleksini baskılayarak kanser gibi bazı hastalıkların tanısında gecikmelere neden olabilir. Siz siz olun sürekli öksürüğünüz varsa mutlaka önlem alın bir şurup içip geçirdiğinizi düşünmeyin. Akciğerler insan vücudunda kendini yenileyemeyen kalpten sonra tek organdır. Eğer hastalıklarımızı hafife alır önemsemeden geçersek ileride telafisi mümkün olmayan durularla karşı karşıya kalabiliriz. Kronik öksürüğe yakalanan Antalya travestilerinden bir dostumun neyse ki hastalığı sadece alerjiymiş aman daha kötüsü olmasın zaten. Akciğerlerimiz sayesinde nefes alıyor ve kanın tüm vücudumuza temiz oksijen dağıtmasını sağlıyoruz. Bu kadar hayati organ olan akciğerlerimizi sigara, toz ve kirli hava ile zehirliyoruz. Sadece öksürük değil tabi baş ağrıları bitmeyen eklem ağrıları da önemli hastalıkların habercisi olabilir. Öksürük solunum yolu hastalıklarında sıkça rastlanan belirtilerden biridir. Solunum yollarına giren yabancı maddeleri ya da içeride oluşan bronş salgısı,  kan,  balgam gibi patolojik maddeleri dışarıya atmak için bir refleks biçiminde ortaya çıkar.  Şiddetli bir soluk vermeyle birlikte gırtlağın kapanmasını sağlayan ses tellerinin kasılmasıyla oluşur.  Göğüs kaslarının bu sıradaki ani kasılmasına karın kasları da eşlik eder. Soluk borusunun içindeki basıncın yükselmesi gırtlağı açılmaya zorlar ve zorlanan gırtlaktaki ses tellerinin titreşimi tipik öksürük sesinin çıkmasına yol açar.  Öksürük solunum yollarının herhangi bir bölümünün uyarılmasıyla gelişen bir refleks değildir. Sağlıklı kalın İclal.

Travestiler için yaz önerileri

Yazı fit geçirmek bizim elimizde özellikle güzel vücuda sahip olan travestiler için güzelliklerini korumaları ve yaz boyunca kilo almamaları için beslenme uzmanlarının yaptığı bazı önerileri sizler için derledim.

Metabolizmanızı hızlandırmak ve yağları yakmak için C vitamini, kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri ve sağlıklı yağları tüketmelisiniz. C vitamini yağ yakılmasını tetikler. Araştırmalar özellikle bel çevresinde toplanan yağların yakılmasında C vitamini takviyelerinin etkili olduğunu gösteriyor. Turunçgiller C vitamininden zengindir ama C vitamini kaynakları bununla sınırlı değil; çilek, kivi, yeşil biber, kırmızıbiber, kuşburnu, kızılcık, elma, kuşkonmaz, kabak, domates, patates, brokoli, lahana, ıspanak, tere, kıvırcık salata, yeşil yapraklı sebzeler ve maydanoz C vitamini açısından zengindir. Özellikle brokoli, maydanoz, kırmızı dolmalık biberde portakaldan daha fazla C vitamini bulunur. Kahvaltıda yeşil  biber, kırmızıbiber, maydanoz ve roka yiyerek hem kan şekerinizin ani yükselmesini önler hem de yeterli C vitamini almış olursunuz. C vitamini, doğal yollardan sebze ve meyvelerden alındığında ise etkisini daha fazla gösterir. Kalsiyum zengini süt ürünleri Kalsiyum içeriği zengin olan süt ve süt ürünleri metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Süt, ayran ve yoğurt daha az kalori içeren kalsiyum seçenekleri arasında. Peynir tüketirken daha dikkatli olmalısınız, içerdiği fazla yağ ve tuz kolesterolü yükselttiğinden az yağlı ve az tuzlu olanları seçin. Posa içeriği yüksek besinler tüketin Kan şekerinin dengeli olması kilo kontrolü açısından son derece önemli. Kan şekerini hızlı yükselten yiyecekler (börek, çörek, pilav, patates, tatlı), kısa sürede tekrar yemek yeme isteğine neden olur. Posa bakımından zengin besinlerin yağ oranları da düşüktür, daha az kalori içerirler ve bunları çiğnemek gerektiği için daha yavaş yemek yersiniz ve doyduğunuzu hissetmeniz için gerekli olan süreye ulaşırsınız. Özellikle yaz aylarını sürekli karışık salata yiyerek geçiren travesti Aşkın fit olmasını buna bağlıyor. Üstelik bu besinlerle beraber bolca da su içmelisiniz. Her zaman suyun insan bedeni için ne denli önemli olduğunu duyar duyarız demek ki su içmek dengeli beslenmek kadar önemli bir iştir. Lütfen yaz aylarında daha fazla su tüketin ki vücudumuz susuz kalıp kurumasın güzel cildimiz bozulmasın. Hoşcakalın.

Mevsimlere bir hal oldu

Eskiden ilkokul sıralarında ilk öğrendiğimiz konu ilkbahar, yaz, sonbahar, kış iken şimdilerde aralardan bahar ve sonbahar çıktı geriye sadece yaz ve kış kaldı. O aylarca uğramış yaptığımız sınıftaki panoya astığımız mevsimler tablosu tarih oldu.

Artık mevsimler baharı es geçip, bir sonraki sezona ani geçişler yapıyor, yaz kadar sıcakken bir anda hava sonbahara dönüyor, yağmurlu hava geliyor… Bahar aylarındaki değişken hava depresyondan ülsere, baş ağrısından yorgunluğa kadar birçok rahatsızlığı da beraberinde getirebiliyor. Ani ısı değişimleri bende ise psikolojik rahatsızlıklara neden oluyor. Bir anda güneşin kaybolmasıyla birlikte çöküş yaşıyorum. Bahar yorgunluğu benim gibi birkaç arkadaşımda da halsizlik, enerji azlığına neden olmuş olacak ki, Bodrum travestilerinden bir grup arkadaşın verdiği kışa veda partisinde kimsecikler yoktu. Oysa geçen sene hatırladığım kadarıyla kalabalık bir grup toplanmış ve çok eğlenmiştik.

Günlerin uzaması, saatlerin ileriye alınması gibi faktörler vücudun hormon dengesini değiştirerek uyku düzenini olumsuz olarak etkiliyor. Uyku düzenindeki bu değişiklikler vücudun yeterince dinlenememesine, kişinin kendisini sürekli yorgun hissetmesine ve unutkanlığa yol açıyor. Yetersiz alınan gün ışığı, beyinde bazı kimyasal maddelerin düzeylerini ve dağılımlarını bozar. Bu hormonlar kişinin vücut ısısı ayarlanması ve uyku-uyanıklık düzeninde önemli rol oynarken, biyolojik saatin bozulması ile depresyona açık hale geliriz. Sanırım benim psikolojimin bozulmasının temel nedeni de bu. Açık güneşli havalarda daha neşeli, kapalı, bulutlu havalarda cansız ve melankolik olan benim gibi kişilerde, çoğu zaman altta yatan mekanizma biyolojik saatteki aksamalardır.

Mevsim değişikliklerine uyum sağlamayan kişiler sıklıkla nezle ve grip olurken aralarında alerjik rinit rahatsızlığı olanlar için bu durum çekilmez bir hal alır. Yılın altı ayı elinden kağıt mendil düşmeyen bu insanların en büyük sıkıntısı dışarı çıkmaya korkmalarıdır. Ya bütün baharı evde geçirip, sokağa hiç çıkmadan yaşayacaklar ya da başlarına gelecek olanlara razı olup, baharın tadını çıkaracaklar. Bu aslında tam bir yaman çelişki.

Bu durumları yaşamamak için yapılması gereken bazı basit uygulamalara değinecek olursak, dengeli beslenmek, düzenli uyku, dinlenmek, spor, her gün düzenli banyo yapmak ve sigara içmemek  bağışıklık sistemini güçlendirirken bizleri de bu ani hava değişimi hastalıklarından koruyacaktır.

 

Beden diliniz ne diyor

6-mukemmel-beden-dili-hareketi

Eskiden insanların sadece kimliklerindeki fotoğraflarına bakarak kişi hakkında bilgi edindiğimiz yorumlar yaptığımız dönemler psikolojinin gelişmesi ile birlikte sona erdi. Artık bir insana baktığımızda elini nereye koyduğundan gözlerini kaçırmasından ne anlatmak istediğini anlar hale geldik. İşte buna beden dili deniliyor neredeyse yanılma payının sıfır olduğu iddia ediliyor. Tabi karşınızda profesyonel bir yalancı veya oyuncu yoksa. Çünkü artık gözler yalan söylemez devri kapandı ve kaslar yalan söylemez devri başladı.

Bir arkadaşınız size gelip bir olayı anlatıyor ve sabırla onu dinliyorsanız eğer beden dili eğitimi almışsanız nerede yalan söylüyor nerede samimi davranıyor anlıyorsunuz. Bu işin çürük elmaları ayıklamak için iyi bir yöntem olduğu söylense de ben bazı duyguların gizli kalmasından insanın ifşa edilmemesinden yanayım.

Mesela dünya üzerinde herkesin aynı yüz ifadesini takındığı haller vardır gülerken, ağlarken, kızgınken ya da sinirliyken hepimiz birbirimize benzeriz ama bu duygularımızı saklamaya çalışıyorsak ancak beden dili eğitimi almış biri tarafından anlaşılırız. Testosteron hormonu insanlarda beden dilini saklamak için gerekli bir hormon ama maalesef sadece erkeklerde bulunuyor bu da kadınların duygularını gizleyememesinin en büyük nedeni olarak açıklanıyor. Geçen yaz Bursa travestilerinden bir arkadaşımla seyahat etmek için bir otobüs garına gittik arkadaşım seyahat için çok heyecanlıydı ve otobüsü kaçıracağımızı yetişemeyeceğimizi düşünüyordu. Bu sırada biletlerimizi yazan biletçi bu kadar heyecanlı olmanıza gerek yok,  otobüsün kalkmasına daha on dakika var diyiverdi. Tabi bütün heyecanımız davranışlarımıza yansıdığından dışarıdan bakan birinin bunu kolayca anlaması normaldi. O dakikadan sonra daha sakin bir şekilde otobüsümüzü beklemeye başladık çünkü birilerinin bizim duygularımızı analiz etmesi hoşumuza gitmemişti.

Diyelim ki yeni birileri ile tanıştınız ve sohbet sizi sıktı, gözlerinizi sürekli kırpmaya başladığınızda ya da gözlerinizi kaçırdığınzda karşı tarafa artık senden sıkıldım imajını verirsiniz. Bunun yerine derin bir nefes alın ve duygularınızı kontrol etmeye çalışın. Ses tonunuzu düşürün ve dinlediklerinizi başınızla onaylayıp, içten görünmeye çalışın. Unutmayın beden dilinize hükmetmek ve renk vermemek sizin elinizde tabi gerçekten bu sohbeti bitirip oradan ayrılmak istiyorsanız istediğiniz gibi davranmakta serbestsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde karşı tarafa ne anlatmak istiyorsanız o şekle bürünmek sizin elinizde beden dilinizi doğru kullanarak pek çok avantaj sağlayabilir ve bu sayede rakiplerinizi her konuda geride bırakabilirsiniz. Saygılarımla.

 

Her derde deva sarımsak

1(88)(1)

Sarımsak içine konulduğu her yemeğe lezzet veren harika bir bitkidir. Aynı zamanda içerisindeki alisin maddesi sayesinde doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın kokusu da olmasa suyla bile tüketmek isterim. Sarımsak ortalama otuz tane sülfür bileşeni, enzimler ve amino asitler ayrıca A,B ve C vitaminlerini içinde barındıran tek bitkidir.

Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir bunu sağlarken içinde bulunan probiyotiklerden faydalanır. İnsan bedeninin mikroplara ve virüslere karşı savunmasını güçlendirdiği için düzenli tüketilmesi gerekir. Şimdilerde piyasada bolca bulunan Çin sarımsağı yerine doğal Kastamonu sarımsağı tercih edilmelidir. İşin açıkcası ben daha sağlam olsun diye sarımsağı bizzat Kastamonu Taşköprü’den getirtiyorum. Sağ olsun Kastamonu travestilerinden Berrin, her yıl hasat sonrası bana özel olarak gönderiyor. Galiba sağlığımı onun gönderdiği bu sarımsağa borçluyum.

Sarımsak aynı zamanda sindirim sisteminin düzgün çalışmasını da sağlar. Böbrekler üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kolestrolü yüksek olan kişilerin de sarımsakla kötü huylu kolestrolden kurtulması mümkündür. Yüksek tansiyon hastaları her gün düzenli bir şekilde sarımsak tüketirlerse tansiyon ilacı kullanmak zorunda kalmazlar.Tansiyonu düştüğünde tuzlu ayran içen, yükseldiğinde ise sarımsağı olduğu gibi yutan  İstanbul travestilerinden Sanat, sarımsak kullanmadan sebze yemeği pişirmez.

Damar sertliği, kanser, kan şekerinin dengelenmesi gibi pek çok rahatsızlığın ilacı olan sarımsağın eczanelerde hapı da satılmaktadır. Sarımsak kokusundan rahatsız olduğu için yiyemeyen kişiler sarımsak hapını rahatlıkla kullanabilirler. Yalnız gastrit hastaları sarımsak kullanırken dikkat etmeliler özellikle gece geç saatlerde tüketmekten kaçınmalılar. Yoksa çift yastıkla yatsalar bile mide yanmasının önüne geçemezler.

Kışın kirli hava ve toksinler de sağlığımızı tehdit etmektedirler bilinen en iyi toksin atıcının da sarımsak olduğunu söyleyebilirim. Sigara içenlerin vücudunda biriken nikotinin atılmasında da sarımsaktan faydalanabilirsiniz. Dediğim gibi tansiyonunuz altının altına düşmemişse ve mide rahatsızlığın yoksa her gün mutlaka iki diş sarımsak tüketin. Sarımsağı çiğ olarak yemeyi sevmeyenler ise turşu ya da sarımsakla yapılan ekmekleri tercih etsinler inanın sarımsak yediğinizin farkına bile varmıyorsunuz.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için bol vitamin, bol hareketi şart koşan uzmanlar genç kalmak için en çok sarımsak yenilmesini öneriyor. Özellikle iki diş sarımsağı mutlaka çiğneyerek tüketin tabi mide rahatsızlığınız yoksa sağlıkla kalın, hoşcakalın.

Aşk ve iştah

pastalar_1301

Aşk hemen hemen hepimiz için bir itici güç konumunda, iştahımızda yaşadığımız sorun aşkla doğrudan ilgili.

Aşkımız umutsuz ise çoğumuzun iştahı yok olur yemek yemeyi unutur, karasevdalı gibi dolanırız. Aşkımız karşılık buluyorsa bu sefer de mutluluktan yemek yemek aklımıza gelmez. Kısaca söylemek gerekirse aşk hayatımız iştahımız ile doğrudan bir ilişki halinde ve bu döngü sonunda ya iğne ipliğe dönüyoruz ya da çok fazla kilo alıp, obez oluyoruz.

Bir dergide okuduğu yazıyı kesip bana getiren travesti Aşkın, yepyeni bir diyet keşfettiğini söylediğinde önce ona inanmadım ama makaleyi okuyunca neden olmasın denemekten bir zarar gelmez dedim. Şimdi sizlere aşk ve iştah arasındaki en ilginç diyet yöntemini anlatacağım.

Mesela yağlı, tuzlu bol kalorili gıdaları eski sevgiliniz olarak, bedeninize fayda sağlayan besinleri ise sizi çok seven ve sizin de deli gibi aşık olduğunuz yeni sevgiliniz olarak görmeye başlayın.  Eski sevgili zaten adı üzerinde sizi mutsuz ettiği için ayrıldığınız ve artık görmeye bile tahammül edemediğiniz kişi, siz de onu hayatınızdan çıkararak rahat bir nefes aldınız. İşte şimdi de yapmanız gereken eski sevgiliyi evinizden ve hayatınızdan uzaklaştırmak. Nasıl eski sevgilinin üzerine bir bardak su içmişseniz bu zararlı besinlerin üzerine de bir bardak su için ve onları unutun.

Kalbinizin dostu olan yeni sevgiliniz ise sizi şişmanlatmayacak ve sağlıklı besinlerden oluşuyor. Ona sıkıca sarılın ve onu asla bırakmayın. Zeytinyağlı hafifi yemeklere ve size eski sevgilinizi hatırlatan kepekli ekmeğe hoş geldin deyin. Bakın şimdiden mutlu bir beraberliğin adımlarını attınız bile.

Yeni sevgilinizle beraber akşamları bol bol ay çekirdeği çıtlatın. Yoğurtun içine muz doğrayın ve tatlı niyetine götürün. Bunları yapmak mutluluk hormonunu artıracağından yeni sevgiliniz de sizi hiç üzmeyecektir. Stresle mücadele etmek için yapmanız gereken ise B vitaminine ağırlık vermek. Zaten yeni sevgiliniz de bu vitaminlerin hepsi sizin için mevcut durumda,erkekler kuru bakliyata bayılır kaynatın bir kuru fasulye yemeği ve yanına Brüksel lahanası salatası pilav olmadan kuru yemenin tadına varın. Yeşil yapraklı besinler üstelik tatlı ihtiyacınızı da karşılayacaktır.

Bu diyeti bana getirdiği günden beri travesti Aşkın’a dua ediyorum eve aldığım bu yeni sevgili sayesinde kendimi her zaman olduğumdan daha iyi hissediyorum ve aşk sen nelere kadirmişsin diyorum.

 

Eşcinsel evlilikleri protesto için intihar etti

Eşcinsel evlilikleri protesto için intihar ettiAşırı sağ ideolojiden gelen ve aynı zamanda deneme yazılarıyla ünlü 78 yaşındaki tarihçinin, ünlü katedralde, tabancayı ağzına doğrultarak intihar ettiği belirtildi. Ünlü tarihçi Venner’in intihar ettiği yerde kendi el yazısıyla yazılmış bir mektup bulunduğu ifade edilirken, yetkililer, geride bırakılan mesajın içeriği hakkında bilgi vermedi.Çok sayıda kitabı bulunan Fransız tarihçinin, kendi internet sitesinde, hayatına son vereceğini ima eden bir mesaj yayınladığı, Fransa’da travesti, eşcinsellerin evliliği ve evlat edinmesine olanak sağlayan yasayı protesto etmek için halkı pazar günü düzenlenecek gösteriye çağırdığı kaydedildi.

En Guzel Travestiler

Yeni travestiler sitemizin en gozde travesti siteleri modellerini olusturmaktadir. Sitemiz uzerinden secimini yapmis yeni travestilere ulasmak mumkundur. Zevklerinize yeni bir deger yeni modeller ve guzeller ile karsiniza cikmaktan gurur duyariz. Sizler icin sectigimiz bu guzel modellerimiz ile en iyi sekilde sohbet edebilirsiniz. Istanbul travesti numaralarina ve bursa istanbul travestileri numaralarina ulasabileceginiz web sitemizde izmir ve antalya olmak uzere bir cok sehirde hizmet vermekteyiz. Siz kullanicilarimiza en ideal zevkleri tattirmak icin araci oluyoruz lutfen sitemizi en yakin arkadaslariniza ulastiriniz. Olusturdugumuz bu web sitesinde en guvenlikli sekilde hizmetimizi surduruyoruz. Virus veya her hangi bir trojen olmaksizin sitemiz uzerinden istediginiz gibi hizmet alabilirsiniz ve sizler icin tam guvenlikli sekilde ekip arkadaslarimiz surekli calismaktadilar. Sagladigimiz hizmetten yararlandiginiza dair bizlere tesekkur maili atmayi unutmayin.

Nasil Travesti Bulunur ?

travesti siteleri bulmak tabikide tehlikeli olabiliyor bazen, eglenmeye ciktiginizda taksim veya her hangi bir semtte bircok tehlikelere maruz kalabilirsiniz ve gasba bile ugrayabilirsiniz aslinda, peki bu gibi tehlikelere maruz kalmadan nasil travesti bulabilirsiniz bunu ogrenmenin tek yolu tabikide web sitemizdir. Cunku biz web sitemizde sizler icin en kaliteli travestileri secip bulmaktayiz. Web sitemiz uzerinden travesti ve izmir travesti numaralari ‘na ulasmaniz mumkundur ve bu travesti modelleri sizler icin sectigimiz kaliteli travestiler ve saygida asla kusur etmeyecek travestilerdir… Siz kullanicilarimizin zevklerini her goz onunde bulundurmaktan onur duyuyoruz.

travestiler bulmak tamamen kisinin hangi yontemi kullanacagina baglidir eger sokaklara cikip eglence mekanlarinin onunde veya icinde cadde koselerinde bu isleri yapmaya calisiyorsaniz siz buyuk bir tehlikedesiniz. O yuzden bir an once evinize bir bilgisayar alip web sitemizi surekli kontrol ediniz. Sitemizdeki tum modellerimizle lutfen seviyeli konusmalar yapiniz cunku bu yolda rastladiginiz travestilere benzemezler vip travestilerimiz her an her zaman olgun ve seviyeli beylere hizmet vermektedir.

En Guzel Travestiler

Insan nefsi her zaman guzelini ariyor degil mi ? En guzel travestiler sitemizin ilanlar bolumunde sizlere hos geceler yasatmak icin bekliyorlar. Sitemizin kalite standartlarina gore en guzel travesti modellerini sitemizde bulmaniz icin hergun yogunlukla surekli olarak calismaktayiz. Sizlere hizmeti bir idol edinmis olarak siz kullanicilarimiza en iyi hizmeti vermek icin 7/24 calisiyoruz. Sitemizde; aktif travestiler, samsunlu travestiler, ameliyatli travestiler, pasif istanbul travestileri sizlere en iyi geceleri yasatmak icin hazir beklemektedirler. Sizde bu muhtesem gizli arayislari arzuluyorsaniz mutlaka sitemizdeki modellerden size en uygun olani secmeli ve hayatiniza yeni renkler katmalisiniz. Modellerimiz ozenle secilmis olup, hijyen kurallarina en cok uyan ve temizlige onem veren kaliteli insanlardan olusuyor sizlerde bu kurallari goz ardi etmezseniz mutlu geceler gecirebileceginiz, eglenceli dolu bir gun yasayabilirsiniz.

Büyükçekmece’de eroin baskını

İran’dan getirilen 151 kilo 300 gram eroini, tırla yurt dışına götürmek isterken yakalanan 7 kişi tutuklandı.

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İran’dan getirilen eroini yurt dışına götürmek isteyen Cemal Ö’nün kullandığı tırı Büyükçekmece’de durdurdu. Tırın şoför mahallinin tavanında saklanmış 101 kilo 700 gram eroin ele geçiren narkotik ekipleri, Cemal Ö’yü gözaltına aldı.

Büyükçekmece’deki ikinci operasyonda ise Hadımköy’de tır garajında bulunan ve yurt dışına eroin sevkıyatında kullanılacağı belirlenen tırda arama yapıldı. Narkotik detektör köpeklerinin de katıldığı operasyonda, tırın dorsesindeki gizli bölmelere saklanmış 49 kilo 600 gram eroin bulundu.

1 Nisan’da tüm hastanelerde!

1 Nisan'da tüm hastanelerde!

Hastaları avuç içinden tanıyacak sistem, 1 Nisan’dan itibaren tüm özel ve üniversite hastanelerinde uygulanmaya başlanacakSağlık karnelerinin kaldırılarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sisteminden kimlik numarası üzerinden onay alınmaya başlanmasının ardından usulsüzlüklerin tespit edilmeye başlanması üzerine ”Avuç İçi Kimlik Doğrulama Sistemi”ne geçilmesi kararlaştırılmıştı.

Geçen yılın Temmuz ayında ilk kez Konya’da, 1 Aralık’tan itibaren de 20 ilde uygulanmaya başlanan ”Avuç İçi Kimlik Doğrulama Sistemi” ile özel ve üniversite hastanelerine başvuranlar, daha önce SGK sistemine kaydedilen avuç içi damar görüntüsünden tanınacak.

Sistem, başvuru noktalarına yerleştirilecek cihazlar yardımıyla avuç içinden kimliği sorgulanacak hastaya onay vermediği takdirde, tedavi gideri SGK tarafından karşılanmayacak.